Fm logistic

La logique des transports urbain

Prevencia porúch pohybového aparátu (MSD) v sektore logistiky: FM Logistic predstavuje Ergoskel

Groupe

Nosenie ergoskeletonu znižuje napätie v chrbte a svaloch hornej polovice tela o 70%

 

12. novembra 2019 - FM Logistic, poskytovateľ 3PL služieb, dnes predstavil Ergoskel, ergoskelet, ktorý pomáha pracovníkom v sklade dvíhať ťažké balíky a súčasne znižuje fyzickú záťaž ich tela. Ergoskel bol vyvinutý a patentovaný spoločnosťou FM Logistic a Technickou univerzitou v Compiègne (UTC) vo Francúzsku.

 

Podľa francúzskeho úradu pre zdravotné poistenie (Assurance Maladie) súvisí 1 z 3 zranení na pracovisku a 3 zo 4 registrovaných porúch pohybového aparátu vo Francúzsku s ručnou manipuláciou na pracovisku.

 

Ručná manipulácia v skladoch v priebehu dňa zahŕňa najrôznejšie zdvíhanie, prenášanie a ukladanie balíkov a jednotlivých produktov. Táto činnosť sa potom môže stať potenciálnym pracovným rizikom, najmä ak je zamestnanec povinný manipulovať s bremenami opakovane alebo ak je jeho telo pri práci v neprirodzenej polohe.

 

Pred tým, než FM Logistic a UTC vypracovali zadanie projektu, použili špeciálne snímače, ktoré zaznamenávali pohyby a pozície tela pickerov (zamestnancov, ktorí pripravujú objednávky v skladoch). Pohybové senzory a akcelerometre boli použité na vzorke viac ako 20 dobrovoľníkov a merali vplyv práce na ich telá. Výsledky boli doplnené o fotografie z 18 synchronizovaných kamier.

 

Ergoskel je navrhnutý tak, aby uľahčoval manipuláciu s balíkmi s hmotnosťou do 25 kg. Nosí sa ako batoh nastaviteľný podľa veľkosti tela a váži 2,8 kg. Vestové zariadenie sa skladá z rámu s prvkami na hornej časti tela, na spodnej časti chrbta a na hornej časti stehien, a z káblov s návlekmi na ruky. Zdvíhací mechanizmus sa spustí, keď picker umiestni ruku pod balík. Obliekanie a nastavenie Ergoskelu trvá menej ako 90 sekúnd a jeho vyzlečenie 30 sekúnd.

 

85 percent testujúcich uviedlo, že im zariadenie umožnilo zachovať si slobodu pohybu. Prvé testy ukazujú, že Ergoskel znižuje napätie v chrbte a svaloch hornej polovice tela o 70%.

 

"Veríme, že inovácia je kľúčom k zlepšeniu zdravia, bezpečnosti a pracovných podmienok našich zamestnancov v sklade - jedna tretina z nich sú pickeri," povedal Yannick Buisson, Generálny riaditeľ FM Logistic pre Francúzsko a západnú Európu. "Ergoskel spoločnosti FM Logistic a UTC predstavuje prelom v našej snahe znížiť riziká porúch pohybového aparátu (MSD), pretože len vo Francúzsku najímame a školíme asi 700 ľudí ročne. Som vďačný našim kolegom, ktorí sa zúčastnili testovania. "

 

Po laboratórnych testoch v UTC testuje FM Logistic 10 zariadení Ergoskel v piatich svojich skladoch vo Francúzsku, konkrétne v Crépy-en-Valois, Longueil-Sainte-Marie, Epaux-bazy, Arras a Fontenay-Trésigny. Zariadenie testovala vzorka 25 zamestnancov všetkých vekových skupín. Pred úvahami o širšom nasadení, prejde zariadenie ešte ďalšími úpravami.

 

"Rovnako ako u každej novej technológie, je aj tu zásadným faktorom prijatie zo strany zamestnancov. Ergoskel ponúka praktické a ľahké zariadenie, ktoré zabraňuje poruchám pohybového ústrojenstva pri ručnej manipulácii. Dúfame, že čoskoro dostane možnosť vyskúšať jeho výhody viac zamestnancov, "povedal PhD Khalil BEN Mansour, z Biomechanického a bioinžinierskeho laboratória University v Compiègne a Francúzskeho národného centra pre vedecký výskum.

 

Ergoskel je jedným z niekoľkých ergonomických zariadení, ktoré spoločnosť FM Logistic zaviedla alebo testovala do svojich prevádzok. Zaradil sa napríklad na úroveň saka monitorujúceho zdravotný stav od Mulliez-Flory & Altran a biomechanického zariadenia VIZO, ktoré pomáha predchádzať bolestiam krku.

 

FM Logistic vo Francúzsku prevádzkuje 30 logistických platforiem. V roku 2019 bola francúzskej pobočke, pre všetky jej pracoviská, udelená certifikácia ISO 45001 pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Je to prvá takáto certifikácia u poskytovateľov logistických služieb.

 

Ergoskel sa prvýkrát predstavil na tlačovej konferencii v Paríži v utorok 12. novembra.