Novinky
Novinky

Nová štúdia Roland Berger a FM Logistic požaduje väčšiu spoluprácu pri riešení výziev mestskej logistiky

Podľa novej štúdie FM Logistic a poradenskej firmy Roland Berger má trh s mestskou logistikou v rokoch 20301 rásť v priemere o 8% ročne. Cestná nákladná doprava je…

Na stránke September 30, 2020

Podľa novej štúdie FM Logistic a poradenskej firmy Roland Berger má trh s mestskou logistikou v rokoch 20301 rásť v priemere o 8% ročne. Cestná nákladná doprava je však podľa odhadov zodpovedná za 20% mestskej dopravy a 30% emisií CO2 v mestách. Nárast elektronického obchodu, spojený s rozdrobenou povahou logistického priemyslu a vysokým podielom (až 30 %) neúspešných prvých dodávok, spôsobuje problémy s udržateľnosťou.

Podľa štúdie s názvom „Mestská logistika čelí ekonomickým a environmentálnym výzvam“ iba zvýšená spolupráca medzi súkromnými logistickými spoločnosťami, IT spoločnosťami a verejnými orgánmi umožní optimalizovať tok tovaru do miest a v rámci miest a zároveň reagovať na zákazníkov. potreby.

Boom domácich dodávok

Jeden z 10 obyvateľov miest v 13 skúmaných krajinách dostane jeden balík denne. Viac ako tretina (37%) francúzskych obyvateľov miest využíva služby donášky jedla do domu. Tento podiel dosahuje v Paríži 60%. S cieľom bojovať proti znečisteniu viac miest prijíma nariadenia obmedzujúce používanie vozidiel poháňaných plynom. Od Kodane po Stuttgart a Paríž plánujú alebo implementujú zákazy nafty mestá v celej Európe.

Tri návrhy na zvýšenie udržateľnosti mestskej logistiky

Štúdia uvádza tri návrhy na optimalizáciu účinnosti mestskej logistiky:

  • Stanoviť spoločné normy, napríklad pokiaľ ide o rozmery balíka, s cieľom uľahčiť prekládku
  • Zdieľanie skladovacích a dopravných zdrojov medzi organizáciami
  • Čo najlepšie využiť existujúcu mestskú infraštruktúru: používanie autobusových pruhov na nočnú prepravu tovaru, kombinácia cestnej, železničnej a vodnej dopravy atď.

Tri investičné priority

Štúdia tiež uvádza tri investičné priority do nových technológií:

  • Zhromažďovanie a zdieľanie údajov o mestských priestoroch s cieľom lepšieho plánovania trasy a sledovania zásielok
  • Automatizácia skladu na zvýšenie rýchlosti a presnosti
  • Ekoefektívne dopravné prostriedky (elektrické, plynové alebo vodíkové vozidlá) prinášajúce prevádzkové hodnoty pri minimalizácii vplyvu na životné prostredie

„Hráči mestskej logistiky musia spoločne prehodnotiť svoje postupy, aby nákladovo efektívnym a ekologickým spôsobom reagovali na požiadavky spotrebiteľov,“ hovorí Xavier Prévost, riaditeľ pre obchodné riešenia a informačné systémy, FM Logistic.

Sľubné iniciatívy

Na celom svete bolo zahájených niekoľko projektov na optimalizáciu toku tovaru a informácií v mestách.

„Inovatívne technické a organizačné riešenia sa objavujú v každom kroku reťazca -od prepravy a skladovania až po správu návratov. Prehodnocujú dodací proces na poslednú míľu, ktorý používajú logistické spoločnosti, ich zákazníci a spotrebitelia, a zlepšujú návrh nákladov/hodnoty, kvalitu služieb a vplyv na životné prostredie, “hovorí Gabriel Schillaci, riaditeľ pre dopravu, logistiku a mobilitu spoločnosti Roland Berger Paris.

Napríklad vo Veľkej Británii spoločnosť Mole Solutions vyskúšala používanie kapsúl na presun nákladu pod zemou v Southamptone.

Vo Francúzsku sa spoločnosť FM Logistic a realitná spoločnosť Novaxia dohodli na vybudovaní dočasných logistických centier v prázdnych mestských budovách. Projekt s názvom „PLUME“ je spolufinancovaný regiónom Île-de-France.

Štvrť Chapelle International, otvorená v roku 2018, je sídlom logistického centra s názvom „Logistický hotel“, viacpodlažného skladu so železničným terminálom, ktorý pomáha obmedziť používanie cestných vozidiel.

Metodika

Štúdia Rolanda Bergera a FM Logistic je založená na internom výskume a 20 rozhovoroch s odborníkmi na mestskú logistiku a prepravcami z rôznych odvetví.


1 Kombinované hodnoty pre zásielky do hustých mestských oblastí v 13 krajinách: USA, Kanada, Brazília, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Holandsko, Spojené kráľovstvo, Nórsko, Švédsko, Austrália, Čína, Japonsko a India.

O spoločnosti FM Logistic

Spoločnosť FM Logistic bola založená vo Francúzsku v roku 1967 a je nezávislou rodinnou spoločnosťou, ktorá poskytuje riešenia pre dodávateľský reťazec širokému spektru spoločností v oblasti FMCG, maloobchodu, parfumov a kozmetiky, priemyselnej výroby a zdravotníctva. Pôsobí v 14 krajinách Európy, Ázie a Latinskej Ameriky (Brazília). Vo fiškálnom roku do marca 2020 dosiahla tržby 1,43 miliardy EUR a má viac ako 27 500 zamestnancov na plný úväzok.
FM Logistic investuje do inovácií, aby ponúkla služby dodávateľského reťazca, ktoré reagujú na meniace sa požiadavky spotrebiteľov, rozmach elektronického obchodu, viackanálovú distribúciu a udržateľnosť.
Viac informácií o FM Logistic

FM Logistic môžete sledovať na Twitteri na @FMLogistic a na LinkedIn

O Rolandovi Bergerovi

Spoločnosť Roland Berger, založená v roku 1967, je jedinou vedúcou globálnou poradenskou spoločnosťou s neanglosaskými koreňmi. Sme Nemci pôvodom z Európy, európski zo svojej podstaty a globálni z ambícií, vrátane silnej stopy v Ázii a ďalších geografických oblastiach, kde cítime, že môžeme skutočne niečo ovplyvniť. V oblasti poradenstva a obchodu sme sa vždy snažili o iný uhol pohľadu a dnes aj naďalej konštruktívne spochybňujeme štandardné vzorce myslenia a poskytujeme klientom nové riešenia na zvládanie narušenia a transformácie.
Viac informácií: Roland Berger
Sledujte Rolanda Bergera na twitteri: @RolandBerger

Media contacts

Logistika FM
Cyrille Gibot
Manažér externej komunikácie
+33 (0) 6 45 99 91 58
cgibot@fmlogistic.com

Roland Berger
Victoria Etter
Manažér mediálnych vzťahov
+33 (0) 6 74 83 66 96

Roland Berger
Victoria Etter
Manažér mediálnych vzťahov
+33 (0) 6 74 83 66 96
victoria.etter@rolandberger.com

Stiahnite si našu bielu knihu (anglická verzia)

Bol tento obsah zaujímavý, užitočný?